Sveriges ledande magasin om whisky, bourbon, öl, cognac, cigarr och andra destillat.
Whisky & Bourbon
POÄNGSKALAN
Alla äger rätten till sina egna liv – och sina egna laster
Ardnamurchan Peated Sauternes Finish, 2025, 50% • Ardnamurchan började så sent som sommaren 2014 att producera single malt och har trots sin ungdom blivit omtalade för sin kvalité. Destilleriet ligger spektakulärt beläget på stranden vid Loch Sunart och bakom detta destilleri hittar vi den oberoende buteljeraren tillika ägaren till Adelphi Distillery. Den första Ardnamurchan Single Malt släpptes framgångsrikt över hela världen i september 2020 och sedan dess har den ena efter den andra buteljeringen satt fina avtryck.
Grönstedts breddar horisonten med kultiverad rom • Grönstedts 180-åriga historia startade 1846 av vinhandlaren Johan Daniel Grönstedt och är ett av Sveriges mest anrika namn inom cognac. Idag den 25:e februari utökar varumärket sin portfölj genom att för första gången i historien presentera en rom.
Nyheten Skåne Besk – addering till brännvinsfamiljen • En av Sveriges mest anrika och folkkära snapsar – Skåne Akvavit anno 1931 - har med sin långa historia blivit ett självklart inslag på de flesta traditionsenliga högtider. I höstas, nästan ett sekel efter lanseringen, fick Skåne ett syskon i form av Skåne Akvavat Fatlagrad, och nu växer brännvinsfamiljen igen med nyheten Skåne Besk som den andra mars lanserades på det fasta sortimentet på Systembolaget.
Isle of Raasay Single Malt “The Draam” • Isle of Raasay är placerad i inre Hebriderna i den nordvästra delen av Skottland, intill Isle of Skye och här ligger Isle of Raasay Destillery som slog upp portarna sent som i september 2017. Grundarna till destilleriet är Bill Dobbie och Alasdair Day som träffades 2013 och bildade R&B Distillers med målsättningen att landa som ett av Skottlands bästa hantverksdestillerier, helt fokuserat på lokal produktion, härkomst och kvalitet. Framgångarna lät inte vänta på sig, och 2022 utsåg The Scottish Whisky Awards destilleriet till “Scottish Distillery of the Year”.
Michter’s US*1 Toasted Barrel Finish Sour Mash Whiskey 2025 Release • Nu kan vi stolt och exklusivt erbjuda er medlemmar i Livets Godas – & Whisky & Bourbons medlemsklubb möjligheten att komma över en hårt allokerad, eftertraktad och limiterad utgåva från Michter´s Distillery.
PROVAT JANUARI, FEBRUARI & MARS PÅ ÖL - OCH WHISKYHIMLEN • Här följer en sammanställning av utvalda starkspritsdrycker och öl som redaktionen provat under årets första månader.
Nyhet på Systembolaget - Château du Breuil Calvados Vintage 2018 Cask
Nytt rekordår för alkoholfri öl
GINGIN PÅ BARBAR
Imponerande alkoholfri öl från Pine Brewing Company
GOTLANDS GINFABRIK: Från uppstickare till Sveriges tredje största hantverksdestilleri
PRIMÁTOR DARK LAGER PÅ FASTA SORTIMENTET
Whisky och klädkollektion i hyllning till Norrland • Två norrländska aktörer möts i ett nytt samarbete där whisky och kläddesign förenas i en gemensam hyllning till Norrland. High Coast Whisky och Sqrtn Company lanserar tillsammans en limiterad whisky och klädkollektion – The Great High Coast. Samarbetet tar avstamp i en gemensam syn på hantverk, kvalitet och norrländsk identitet.
Ikonerna The Original och Caribbean Rum Cask från Innis & Gunn på burk
ROM FRÅN THE ROLLING STONES
Poppels släpper Lemon Lush
Småländska Lydén Distillery lanserar Massipantåta Gin
Glenmorangie – en fruktig klassiker • Trots fukt i luften tittar solen fram en eftermiddag i december när jag går den dryga kilometern från den historiska staden Tain till det legendariska...